2019. gadā IT kompetences centra projektā „Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetences centrs” (līguma Nr. 1.2.1.1/18/A/003) apstiprināti 14 nozares un 2 starpnozaru pētījumi, no kuriem 10 pētījumi tiek īstenoti zinātniskajā virzienā “Biznesa procesu analīzes tehnoloģijas”, savukārt 6 pētījumi zinātniskajā virzienā “Dabīgās valodas tehnoloģijas”.
Biznesa procesu analīzes tehnoloģijas
Pētījums Nr. 1.1 “Analītiskas datu noliktavas projektēšanas ietvars e-pārvaldei”
Pētniecības projekta mērķis ir izstrādāt analītisku datu noliktavas projektēšanas ietvaru e-pārvaldei, kurš sevī apvieno datu noliktavas tehnoloģisko risinājumu, datizraces metožu implementēšanu un metodes analītisko iespēju patstāvīgai izstrādei un pilnveidošanai. Izstrādājot analītiskus datu noliktavas risinājumus e-pārvaldei, balstoties uz pētniecības projektā izstrādāto analītisko datu noliktavas projektēšanas ietvaru, var tikt radīta efektīva uz datiem balstīta zināšanu bāze, kuru dažādas ar e-pārvaldi saistītas lomas varēs izmantot dažādu stratēģisku lēmumu pieņemšanai vai implementēšanai lēmumu pieņemšanas sistēmās.
Pētījuma īstenotājs SIA ZZ Dats
Pētījums Nr. 1.2 “Lietotāju atbalsta viedais asistents”
Pētījuma mērķis ir izveidot un aprobēt apmācāmu lietotāja atbalsta viedā asistenta (Asistents) modeli (Modelis). Modelim ir jānodrošina elastīga sadarbība starp procesā iesaistītajām trim pusēm (Lietotājs, Darbinieks, Asistents), kurā Darbinieks katram Lietotāja nolūkam var uzstādīt (un turpinājumā arī mainīt) sadarbības tipu (piemēram – Lietotājam atbild Asistents, lietotājam atbild Darbinieks, vai Lietotājam atbild Asistents, nosūtot informāciju arī Darbiniekam).
Pētījuma īstenotājs: AS RIX Technologies
Pētījums Nr. 1.3 “Uz dokumentu vadības sistēmas bāzēta finanšu analīzes rīka izstrādes izpēte un prototipēšana”
Plānotais pētījuma praktiskais rezultāts – izstrādāts programmatūras prototipa risinājums kas nodrošina pētījuma ietvaros izstrādāto metožu praktisku realizāciju un nepieciešamo mākslīgā intelekta metožu lietojumu.
Pētījuma īstenotājs SIA Mobilly
Pētījums Nr. 1.4 “Uz viedām tehnoloģijām balstīta modulāra Personāla pārvaldības risinājuma (PPR) izstrāde”
Projekta mērķis ir pētniecības darbību rezultātā izstrādāt uz jaunākajām zinātnes atziņām balstītu modulāru Personāla pārvaldības risinājumu (PPR), kurā tiks izmantotas modernākās personāla vadības pieejas viedo tehnoloģijas risinājumu formā, un kurš būs multifunkcionāls un viegli integrējams ar dažādiem datu avotiem, tādējādi nodrošinot uzņēmumu personāla resursu efektivitātes un produktivitātes paaugstināšanu.
Pētījuma īstenotājs SIA “Baltijas Datoru Akadēmija” sadarbībā ar SIA Lattelecom Technology
Pētījums Nr. 1.5 “Pētniecības atbalsta modeļa izveide medicīnas pētījumu datu savākšanas procesa uzlabošanai”
Pieaugot pētniecības pielietojumam piemērotu dažādu datu apjomam, svarīgu nozīmi iegūst iespēja nodrošināt tādu datu sagatavošanas procesu, kas ļautu pētniekiem koncentrēties uz pētījuma priekšmetu, nevis būtisko datu atlases un sagatavošanas procesu. Lai panāktu uzlabojumus šajā jomā, tiek plānots realizēt projektu informācijas tehnoloģiju nozarē, lai veidotu rīkus medicīnas pētniecības procesu efektivitātes palielināšanai.
Pētījuma īstenotājs SIA “Datorzinību centrs” sadarbībā ar Latvijas Universitāte
Pētījums Nr. 1.6 “Laiksakritības analīze biznesa procesu modeļos”
Pētījuma mērķis ir risināt laiksakritīgu biznesa procesu izpildes pareizības problēmu – kā identificēt un novērst nekorektas biznesa procesu izpildes, ko izraisījusi dažādu biznesa procesu laiksakritīga izpilde. Šāda situācija ir sastopama gan datu bāzu pārvaldības sistēmās, izpildot transakcijas laiksakritīgi, gan darbu plūsmu sistēmās, kad procesa izpildē ir iesaistīti ārēji darbību izpildītāji, piemēram, bankas. Tradicionāli šo problēmu risina datu bāzes pārvaldības sistēmas, atceļot transakcijas izpildi situācijās, kad transakciju laiksakritīga izpilde var novest pie nekorekta rezultāta. Taču šāda pieeja būtiski pazemina sistēmas veiktspēju, jo (a) jāveic papildu kontroles, analizējot, kuras no transakcijām potenciāli varētu apdraudēt datu pareizību, (b) transakcijas tiek atceltas uz “aizdomu” pamata, resp., nepamatoti tiek tērēts resurss.
Pētījumu īsteno SIA “DIVI grupa” sadarbībā ar Latvijas Universitāte
Pētījums Nr. 1.7 “Biznesa procesu modeļu lietojums pilnai informācijas sistēmas funkcionalitātes testēšanai”
Dotajā pētījumā ir izvirzīts mērķis – pilnveidot testēšanas metodiku, balstoties uz IS biznesa procesu modeļiem, un izveidot atbalsta rīkus metodikas atbalstam. Pētījuma galvenā ideja ir izmantot izpildāmus biznesa procesu modeļus testu kopas ģenerēšanai, kam seko IS darbības automatizēta pārbaude, balstoties uz ģenerētajiem testpiemēriem. Pieeja ļauj izveidot visu tipisko IS lietojumu testus un tādējādi kvalitatīvi testēt IS funkcionalitāti.
Pētījumu īsteno SIA “DIVI grupa” sadarbībā ar Latvijas Universitāte
Pētījums Nr. 1.8 “Netipisko darbību noteikšana, piemērojot daļēji uzraudzītu apmācības (semi-supervised) pieeju klašu nelīdzsvarotā vidē”
Pētījuma mērķis ir izstrādāt metodi, kas veiks lietotāja sesijas, novērtēšanu (eksāmens), pret dažāda veida uzbūvētiem lietotāju profilus – tipiskais, “atļauto darbību profils”, “neatļauto darbību profils” un to kombināciju.
Pētījumu īsteno SIA “ABC software”
Pētījums Nr. 1.9 “Prototipa izveide kontroles dienestu un finanšu regulatoru pienākumu izpildes nodrošināšanai, kā arī privātā sektora klientu portfeļu pārvaldībai”
Pētījuma mērķis ir projekta ietvaros izveidot digitalizējamu modeli un tam atbilstošu IT risinājuma prototipu, kas nodrošina savlaicīgu un efektīvu datu pārvaldību, finanšu regulēšanas, kontroles un privātā sektora klientu portfeļu pārvaldībai.
Pētījumu īsteno SIA Lursoft IT sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti
Pētījums Nr. 1.10 “Dokumentu klasificēšanas, indeksēšanas un piešķiršanas automatizēta procesa modeļa izveide”
Pētījuma mērķis ir izveidot un aprobēt dokumentu viedās sistematizācijas procesa modeli (turpmāk Modelis). Ar sistematizāciju mēs saprotam procesu, kurš ietver dokumenta klasificēšanu (dokumenta iedalīšanu noteiktā grupā), indeksēšanu (metadatu izveidošanu) un piešķiršanu (dokumenta novirzīšanu konkrētam lietotājam, lomai, vai darbplūsmai). Modeļa uzdevums ir analizēt dokumentu saturu un citu par dokumentu pieejamo informāciju un analīzes rezultātā:
izveidot ieteikumus lietotājam par dokumenta veidu, mapi, lietu u.c. dokumenta metadatiem, kā arī piesaistīt dokumentu konkrētai darbplūsmai;
izveidot vērtējumu par dokumenta kvalitāti un norādes uz iespējamām problēmām.
Pētījuma īstenotājs: AS RIX Technologies
Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt privātā sektora investīcijas P&A” 1.2.1.1. pasākuma “Atbalsts jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei kompetences centru ietvaros.